Siirt 2014 Yerel Seçim Sonuçları

2
1.998 kez

Siirt yerel seçim sonuçları en hızlı şekilde http://www.siirttenote.com/ ‘da bulabileceksiniz.

 

30 Mart Pazar günü yapılan 2014 yerel seçim sonuçlarına göre Siirt’de oy dağılımı nasıl oldu? Siirt Belediye Başkanlığını kim kaç oyla kazandı? 2014 Yerel seçim sonuçları haberimizde. Siirt ve ilçelerinde oyların dağılımı, yüzdesi grafiklerle haberimizde yer almaktadır.

 

Siirt 2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI

Siirt’te 2009 yerel seçim sonuçlarına göre çekişme BDP ve AKP arasında geçmişti. Siirt 2009 yerel seçim sonuçlarına göre BDP oyların %49,4’ünü, AKP ise %45,8’ini almıştı. 2014 Siirt Yerel Seçimlerinde çekişme yine bu iki parti arasında geçecek gibi gözüküyor. AKP adayı Ali İlbaş ve BDP adayı Tuncer Bakırhan Siirt Belediye Başkanlığı için yarışacaklar. 30 Mart Yerel Seçiminde Siirt Belediye Başkanlığını kim kazanacak? 2014 Siirt Yerel seçim sonuçları, seçim yasağı kalkar kalmaz anında burada olacak. Siirt yerel seçim sonuçlarını anında burada bulabileceksiniz. Siirt yerel seçim sonuçlarında sadece merkezler değil tüm ilçelerin seçim sonuçları da burada olacak. Siirt yerel seçim sonuçları en hızlı şekilde http://www.siirttenote.com/ ‘da bulabileceksiniz.

 

2009 Siirt Yerel Seçim Sonuçlarına Göre Dağılım

30-mart-yerel-secim-anketi-oy-dagilimi-30-5821080_6394_m

 

 

 

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK?

2011’de 50 milyon olan seçmen sayısı 2014 yerel seçimlerinde toplam 52 milyon 695 bin 832 kişiyi yükseldi. 2014 yerel seçimlerinde mahallelerde 169 bin 213 sandıkta 48 milyon 55 bin 316 seçmen; beldelerde 3 bin 379 sandıkta 820 bin 194 seçmen ve köylerde 21 bin 718 sandıkta 3 milyon 820 bin 321 seçmen oy kullanacaktır. Ancak bu rakamlara cezaevlerinde kurulacak sandıkların seçmen sayıları dahil edilmemiştir.

 

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANILACAK?

2014 Yerel Seçimleri Oy Verme Saatleri:

2014 Yerel seçimlerinde siyasi partiler için propaganda yasağı 29 Mart akşamı başlayacak. Peki 2014 yerel seçimlerinde seçmenler ne zaman oy vermeye başlayabilecekler. Türkiye genelinde sandıkların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Şöyle ki Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde seçmenler saat 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler. Bunların dışında kalan illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

2014 Yerel Seçimlerinde Kimler Ne için Oy Verecek?

– Köylerde İl genel meclisi üyeliği seçimi, Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi için,

– Büyükşehir olmayan illerde; İl genel meclisi üyeliği seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için,

– Büyükşehirlerde; Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanılacak.

2014 Yerel Seçimlerinde Seçmenlerin Kimlik Tespiti Nasıl Yapılacak?

Oy kullanmaya giden seçmenlerin sandık görevlilerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeli gerekmektedir.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi sarttır.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir.

2014 Yerel Seçimlerinde Hangi Oy Hangi Zarfa Konacak?

– TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU renkli birleşik oy pusulası TURUNCU renkli zarfa;

– MAVİ ZARF: Belediye başkanlığına ilişkin MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin SARI renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin BEYAZ renkli birleşik oy pusulası MAVİ renkli zarfa;

– MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası MOR renkli zarfa konacak.