Siirt HÜDA-PAR’ın Adayı Kim Yerel Seçimlere Yaklaşımları Nedir ?

22
3.372 kez

HÜDA-PAR Siirt il başkanı  M.Zülfikar Fırat Belediye başkan aday adaylığı sürecinin devam ettiğini, 19 Aralık’ta HÜDA-PAR”ın birinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek programda belediye başkan adaylarının kamuoyuna açıklanacağını ifade etti. HÜDA-PAR Siirt il başkanı  M.Zülfikar Fıratla seçimlerle ilgi HÜDA-PAR’ın durmu ve 2014 Yerel seçimlere yaklaşımını konuştuk.

 

Siirtten Öte:Öncelikle şunu sormak istiyoruz, HÜDA-PAR 2014 seçimlerine genel anlamda  hazır mı? Bu seçimde  nasıl bir hedef belirlemiş, bu hedeflere ulaşma anlamında ne tür çalışmalar yürütülüyor?

 

Zülfikar Fırat :Aslında böyle bir sorunun muhatabı daha çok Genel başkanımız olabilir. Bizim bu soruya vereceğimiz cevap ancak muttali olduğumuz bilgi çerçevesindedir. Biz İl başkanlığı olarak sorunuza kısaca şöyle cevap verirsek belki daha iyi olur. Evet HUDA PAR 2014 yerel seçimlerine girmek için hazırlanıyor. Hem de ciddi bir şekilde hazırlanıyor. Seçime girmek için gerekli olan teşkilatlanmamız şu an itibariyle tamamlanmış durumdadır. Aday adaylarının başvuruları da alındı. Bu süreçte Belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi adaylarımız belirleniyor. Halkımızın tümüne ulaşmak, partimizin gaye ve hedeflerini açıklayabilmek maksadıyla ev ev, esnaf esnaf gezilerek tanıtımlar yapılıyor. Toplumsal konumu, siyasi görüşü, eğilimleri arasında fark gözetilmeden herkese gidilmeye çalışılıyor. Hazırlanan broşürlerle partimiz tanıtılıyor ve bu broşürler herkese ulaştırılmaya çalışılıyor. Üye ve gönüllülerimiz için bilgilendirme seminerleri veriliyor.

Siirtten Öte: İlk defa katılacağınız bir seçim olacak, bu seçimin belediye seçimi olması sizin için önem arz ediyor mu?

 Zülfikar Fırat :Evet belediyeler bizim için önemli. Halkımıza ulaşmaya çalışırken, halkımıza en iyi hizmet alanlarından biri belediyeler. Ayrıca toplumun kültürel yapısının şekillenmesinde de belediyecilik önem arzediyor. Bulunduğumuz toplumda belediyeciliğin çok da iyi yapılmadığı kanaatindeyiz. Halkımız şu anki durumdan çok daha iyisini hak ediyor. İşte bizde tam bu noktada iyi bir belediyecilikten söz ediyoruz. Dürüst bir siyeset, gerçek bir adaleti hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirmek noktasında iredemizin halkımız kanaatimizce farkında.

Siirtten Öte: Belediyecilik alanında genel itibariyle bölgede, özelde Siirt’te ne tür projeleriniz var?

Zülfikar Fırat: Adaylar açıklandıktan sonra bu projeler daha net ortaya serilir. Tüm bölge adına konuşmam doğru olmaz. Siirt adına belediyecilikten söz edersek, belediyeciliğin bugün olması gerekenin çok uzağında olduğunu, iyi bir belediyecilik sergilenmediğini ilimiz açısından söyleyebiliriz. Bu sadece bugünkü belediye ile ilgili bir sorun değil. Kendimizi bildik bileli yıllardır durum bu. Siirtin iyi bir belediyecilik anlayışına, hizmet anlayışına ihtiyacı var.

 Siirtten Öte: Siirt için belirlediğiniz bir adayınız var mı, varsa  adayınızı kısaca tanıtabilir misiniz?

Zülfikar Fırat : Henüz bir kesinlik yok. Adaylar ile ilgili açıklama bir değişiklik söz konusu olmazsa partimizin birinci kuruluş yıldönümü olan 19 Aralık’ta yapılacak. Bununla ilgili ayrıtılar için kamuoyu daha sonra bilgilendirilir. Dürüst bir siyaset ilkesiyle yola çıktık. Bundan dolayı halkımızın dürüslüğü ile tanıdığı, dünü ve bugünüyle dürüst ve güvenilir bir adayla yola çıkılacak. Adayın kim olduğundan çok bizler içimizden biri olmasına, dürüst ve güvenilir olmasına, kendisine emanet edilecek amme hizmetlerini bir emanet olarak görüp  bunlara tam anlamıyla sahip çıkacak bir anlayışa sahip olmasına özen gösteriyoruz.

 

Siirtten Öte :Sizce belediyecilik alanında Siirt’in en önemli sorunu nedir? Sizin bu soruna yaklaşımınız nasıl olacak?

Zülfikar Fırat :Aslında bir değil belki onlarca sorundan söz etmek gerekir. Alt yapı ve bunla ilintili sorunlardan-imar sorununa, çevre kirliliğinden-kaldırım işgallerine kadar bir çok sorunla karşı karşıyayız. Tüm bu sorunlar kollektif bir çalışmayla yok edilebilir. Siirt’in şu sorunu var, bu sorunu çözersek Siirt düzelir demeyi pek de uygun görmüyorum. Belki tüm bu sorunlara eğilinmeli ve sorunlar böylece bütünüyle çözülebilmeli. Bizler kaynak kullanımlarının yeterince sağlıklı olmadığını gözlemliyoruz. Belediyenin gelirleri doğru yollara kanalize edilmeli. Boş organizasyonlar için halkın parası çar çur ediliyor. Boş araziler düzgün bir imar planıyla yeşil alanlara dönüştürülmeli. Şehir artık nefes almıyor. Her taraf betonarme binalar. Çoçukların oynayacağı parkların sayısı çok az. Şehrin yeni bir imara ihtiyacı var. İmar kurallarına uyulmuyor. Ayrıca küçük bir yağmurda yolların nasıl bir hal aldığını hepimiz görüyoruz. Bunların tümünün çözümlenmesi belediyenin görevi.

 

Siirtten Öte :HÜDAPAR’ın  AKP’ye kayan önemli bir kitlesinin olduğu söyleniyor, bu seçimde AKP’nin bu kitleyi kaybetmemek adına HÜDAPAR’ı ikna edebileceği söyleniyor, siz bu görüşler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Zülfükar Fırat :Aslına bakılırsa biz olayı bu boyutta değerlendirmiyoruz. Evet bizim belirli bir kitlemiz var. Daha önceki seçimlerde de kişiler kendi tercihlerinde özgürdü. Kime oy vereceği kendisinin belirlediği bir konuydu. Takdir edersiniz ki her söylenene cevap verme gibi bir durumumuz olamaz. Biz kendi çalışmamız ile ilgileniyoruz. Amaç ve hedeflerimizi halkımızın önüne sererek onların bu noktada bizleri desteklemelerini bekliyoruz. Siyaset uzun soluklu bir maraton. Var olan konjektürden en iyi şekilde istifade etme sanatı. Şu an itibariyle sizin söylediğiniz anlamda bir durum bildiğim kadarıyla söz konusu değil. Böyle bir durumdada bunun kararını verebilecek olan ancak genel merkezimizdir. Bizler her konuda genel merkezimizle koordineli çalışıyoruz. Karşılaşılan durumlarla ilgili değerlendirmeler ortak yapılır ve en iyi tercihte bulunulmaya çalışılır. Halkımız için en hayırlı sonucun oluşmasını ve bu sonuçta bizlerinde bir katkısının olmasını Yüce Allahtan bizler temenni ediyoruz. Evet bu halk için hayırlısı ne ise Allah kalplerimizi ona doğru meylettirsin ve bizlere o işte muvaffakiyet versin diye düşünüyoruz.

 

Siirtten Öte: -Son olarak eklemek istediniz bir husus var mı?

Zülfikar Fırat : Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Sitenizi ve gazetenizi takip ediyoruz. Allah bu hizmette sizlerinde yardımcısı olsun. Milletimiz için en hayırlı olan sonuçları doğursun. Şu an itibariyle bir tek partinin Siirt adayı açıklanmış. Hayırlısı artık ne diyelim. Belli ki bu seçim biraz yorulacağız.

 

22 YORUMLAR

 1. siirt gitgide köy görünümüne bürünürken 13 yıldır boş laflardan öteye gitmeyen sözde icraatlarla uyutulan siirtli ne kadarda saf.sanki ak partiyle kalu beladan beri bir biatlaşma varmış gibi başını başka bir tarafa çevirmemeye yeminli gibi.tabi yine kendisi bilir.olan memlekete oluyor.memlekette ne hizmetler var diye sorduğumuzda ne hikmetse karnı göbeği tok olan insanlar bir sorun görmüyorlar.ama fakir fukara işsiz asgari ücretliye sorulunca durumun vahamiyeti anlaşılıyor hemen.yıllarca uyutulduk.uyumaya devam.

 2. Geli bra li qisura min nerenen, ez nikarim herfe Kurdi be komputaye xwe binivsinim.
  Ez dixazim ji ve Partiyere bebejem qu gave ew xeberdeden gotina wane zaafi bi Erebiye. Em Kurden u ne Ereben. Ew ji Erebare di xebeten.
  Edi wext hatiye u derbas ji bu ye, qu em edi ji xere bi xebiten.
  sipas
  Kurdo

 3. Ahmet’e cevap.

  Muhammed isminde üstünüze tapulu sanirim.
  Sizden başka kimse o adı kullanmassin!
  Siz Allah’ın adın ordu kurmuşsunuz ( Hizbullah) ve Allah’ın adına siyasi parti ( (Hüdapar) kurmuşsunuz.
  Hz Muhammed’in de isim hakkını almanız doğal. :)

 4. Hüdapar’in Siirt Belediye Baskan adayi Mehemt TETİK’in Akp’nin Siirt Belediye Baskan adayi Ali İlbaş ile birlikte dolaşıyorlarmış!
  Siz farklı partilerdnesiniz, neden birlikte dolaşıyorsunuz, diyen vatandaşlar bu iki zat ” İkimiz kendimiz için çalışıyoruz!” diyorlar… :)

 5. muhammed adındaki yorumcu adına kurban ol. ben Hüda par çevresini hepsini tanıyorum. böyle birşey yok. yalan ve iftira… Allah seni hidayet etsin.

 6. YORUMLARA BAK YAZIK ÇOK YAZIK HUDA PAR DAHA NE OLDUĞUNU BİLMEYAN KALKIP YORUM YAZIYOR GİDİN ÖNCE HUDA PAR GERÇEK ANLAMI NEDİR ÖRENİN SONRADAN OYLARDAN KONUŞUN YAZIK ÇOK YAZIK HEP KÖRÜ KÖRÜNE PEŞİNDEN KOŞTUĞUNUZ HİZBU ŞAYTAN KİMDİR ARAŞTIRIN O ZAMAN GÖRECEKSİN

 7. Hiç bir parti taraftarı değilim mazlumun ve haklının yanındayım.Seçimlerde hep kazanan partiler olur ve kişiler olur.Kaybeden yine halk olur.Halk kendi kaderini kendisi çiziyor.birileri her şeye rağmen yine oy vermek zorunda kalıyorsa en makul olan parti hangisi ise ona verirse doğru olan budur.bu mevcut sistemde oyumu kullanırsam bu oyumuda bdp den başka hiçbir partiye gitmez.

 8. yorumlara bakıyorum da ne kadar çok bilmiş var. bir siyasi partinin ne kadar oy alacağını dahi bilenler. hazım edemeyenler. çamur atanlar başka partilerle ilişkilendirenler.insaflı olun. herşeyin hesabını ALLAH’A vereceksiniz. hüda para gelince tüm siyasi partiler gibi kendilerine başarılar diliyorum inşaallah iyi bir netice alırlar.

 9. Huda ismini küçültüp bir partiye kadar indirdiniz ya helal olsun ne biçim bi yasam tarz iniz var artik ateistler bile sizden daha dürüst daha onurlu yasiyorlar…

 10. Zülfikar Fırat, Hüdapar’ın politikasını açıkladı: “Siyaset uzun soluklu bir maraton. Var olan konjektürden en iyi şekilde istifade etme sanatı.”
  Akp’ye oy verip maddi çıkar sağlamak, bu seçimde de kendini ağırdan alıp Akp’den maddi menfaat sağlamak…vs
  (Kişilerin özel yaşamıyla ilgili olduğu için bu kısım editlenmiştir)… Suriyelileri para karşılığı nikahına alan üyeleri için ne düşünüyor?
  Sn Fırat bunları ret ediyorsa ben bunların isimlerini burada yazabilirim. Ama site ile iletişime geçsin ve “yorumcu o isimleri yazarsa serbest bırakın yorumu” desin.

  (Not: Kişilerin aile mevzuları ile ilgili yorumlar izin dahi alınsa sitemizin lkeleri gereği yayımlanmaz)

 11. adam 19 aralıkta adayımızı açıklayacaz diyor çeto adlı yorumcu aday adayımız yok diyor. okuduğumuzu herhalde anlamıyoruz yada okumadan yorum yapıyoruz. HÜDA PAR binlerce oy alır Siirtte. siz hala uyuyadurun. Adamlar gece gündüz çalışıyor. HÜDA PARa helal olsun. çekmeyenler çatlasın.

 12. allahın partisi mi olur ya.allahım sen bizi bunlardan koru.nerde bir parti kurulsa kürtlerin oyuna göz diker.ey hudıpar çankırıda rizede çorum da neden açmadınız yoksa orada alllaha inanan yok mu?

 13. bakın göreceksiniz bunlar siirtte aday göstermeyecekler,siirtte akp-bdp at başı gidiyor akp kaybetmesin diye göstermezler ama diyarbakırda,batmanda gösterselerde fark etmez bdp alır buralarda aday çıkaracaklar toplamda batmanda 3000 bin,diyarbakırda 5 bin,bingölde 5 bin oy alırlar şurda burdada 3-5 bin oy alırlar millet bunlardan gıcık kapıyor,siz bakmayın kutlu doğum kalabalıklarına oraya gidenlerin yarısı akp ye,bir bölümü bdp ye,çok az kısmıda hizbullaha oy verir

 14. Yorumcu arkadaşlar ne kadar da boş konuşmayı biliyorlar. Hüdapar bence çok iyi bir başarı gösterecektir. Bekleyip göreceğiz. Ayrıca neden Hüdapar çekilecekmiş, Akp çekilsin. Daha önce beceriksizliği yüzünden belediyeyi kim kaptırdı Bdpye. Akp Kürdistanda ne oylarına ne adaylarına sahip çıkıyor, ne de kazandığı belediyelerde hizmet ediyor.
  Yeter artık Hüdapar geliyor

 15. Bu birileri Hüda Par’ın alacağı oya ne kadarda meraklı. Biri 200 diyor biri 750 diyor. Maşallah daha seçime yeni girecek bir partinin oylarınıda biliyoruz. Atın babam atın nasıl olsa meydan boş. Seçimlerden sonra görürüz sizi. İnşallah Hüda Par iyi bir başarı sergileyecek…

 16. adam adayımız yok diyor,AKP den teklif bekliyorlar belki onlara bi şeyler verirler siirtte aday göstermezler çünkü bunların hamisi olduğu iddia edilen hizbul şeytan ta 90 lı yıllarda derin işlerin ihalesini almıştı

 17. “Siirtin iyi bir belediyecilik anlayışına, hizmet anlayışına ihtiyacı var.”
  ne bu yuvarlak kelimeler. somut bişeyler yaz. siirtte olmayan yapılmayan bişeyler.
  vazgeçin bunları be. hüdaparın alacağı oy 200 ü geçmez.

 18. hüda par ın Siirt merkezde alacağı 500 ile 750 arasında oy bdp nin seçimleri kazanmasını garanti eder çünkü hüdaparın alacağı oy akp den düşer

CEVAP VER