Siirt Zivzik Nar Festivali Sona Erdi

2
4.105 kez

Dişilinar (Zivzik) Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği tarafından, Şirvan ilçesine bağlı Dişilinar (Zivzik) köyünde 2. Zivzik Nar Şöleni düzenlendi. Zivzik Köyüne bağlı Simxur mezrasında bulunan nar bahçeleri arasında yapılan şölene BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP PM Üyesi İzzet Belge, BDP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, Şirvan ve bağlı köylere ait çok sayıda dernek, köy muhtarları, il genel ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra aralarında Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan Şirvanlıların da bulunduğu bini aşkın yurttaş katıldı.

‘Bölge halkına karşı kirli bir politika yürütülüyor’

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak Kürt halkının büyük bir mücadelenin sonucunda anadili, kültür ve yaşamı üstündeki tüm yasakları bir bir kaldırarak, özgür, eşit ve demokratik bir yaşamın duvarlarını ördüğünü ifade etti. Bu anlamda Şirvan ve bağlı köylerde batıya göç etmiş yurttaşların artık kendi anadilleriyle organizasyonlar yaptığını belirten Sadak, ülkenin en kaliteli narının yetiştirildiği Zivzik ve bağlı mezarların yollarının ve alt yapısının Zivzik halkının değerlerine sahip çıkmasından dolayı siyasi iktidar tarafından yapılmadığını söyledi. Sadak, Botan bölgesinde halkın tepkisine rağmen yapımı devam eden barajların siyasal iktidarın bölge halkına karşı yürüttüğü kirli bir politika olduğunu belirtti. “Demokratikleşme paketi”ne değinen Sadak, Kürt halkının değerlerinden hiçbir zaman ödün vermeyeceğini bu nedenle açıklanan paketin Kürt halkı nezdinde hiçbir itibarının olmadığını, hükümet tarafından hangi yasa çıkarılırsa çıkarılsın Kürt halkının artık kendi taleplerini demokratik ve meşru bir temelde hayata geçirecek örgütlülüğe sahip olduğunu dile getirdi.

‘Nereye kadar sabır?’

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da Kürt halkının artık kendi dili, kültür ve değerleri ile eşit, özgür ve demokratik bir ortamda yaşamak istediğini ve bunu kimsenin bahşetmesine gerek kalmadan kullandığını ifade etti. Kürtlerin sayısız acı yaşadığını ve dağda, cezaevinde direnişini sürdüğünü ifade eden Tan, yüzbinlerce Kürdün de topraklarından sürgün edildiğini hatırlattı. Tan, “Başbakan son birkaç aydır halka ‘durun, sabır edin, her şeyin bir günde çözümü bir günde mümkün değil’ dedi. Ancak kardeş bir dakika nereye kadar sabır etmemiz gerekir? Kürt halkı yüz yıldır sabrediyor. Artık ne zamana kadar sabretmemizi istiyorsun? 1 yıl mı, 2 yıl mı, 5-10-15 yıl mı, sabır nereye kadar sabır, paket, paket, paket deyip paketi kamyon yaptı ancak, halkı büyük ümitlere sokulmasına rağmen paketten çıka çıka ‘Lolipop, Gofret ve Şekîrê Kulo Kulo’ çıktı” diyerek esas önemli olanın Kürt halkının ittifakı ve birliği olduğunu vurguladı.Çeşitli etkinliklerin ardından BDP’li Altan ve beraberindekiler, zivzik  Köyü’nden ayrıldı

 

BDP heyetinin ayrılmasıyla birlikte Öğlen saatlerinde karayollarıyla gelemeyen Siirt Valisi Ahmet Aydın, Şirvan Kaymakamı İbrahim Özdil helikopterle Şirvan zivzik Köyü’ne geldi.

‘İttiraf Ediyorum, Devlet Olarak Yanlış Yapıldı’

Festival alanından halka seslenen siirt valisi Ahmet Aydın “Siirt’imizden hakketten üç dilli kardeş şehir dedik. Arabıyla, Türküyle, Kürt’üyle biz kardeşiz dedik. Güzelce beraber yaşadık burada bu ortamı da görüyorum. Gençleri görüyorum ne güzel kardeşçe halay çekiyorlar, o mutluluğu beraber paylaşıyorlar. İnşallah bunun devamını diliyoruz. Güçlü bir ülke, güçlü bir Siirt ve güçlü bir Türkiye olur, diğer taraftan elimden geldiği kadarıyla ben Kürtçe de öğrendim. Serçave, Sersera, gibi birçok kelime öğrendim. Sipasdikim (Gözüm üstüne, başım üstüne, teşekkür ederim) dedik ve bunu her yerde söyledik. Bu bizim kültürümüz, bizi kimse yok sayamaz. Bu bizim kimliğimiz, yıllarca belki çok yanlış işler oldu. Ben itiraf ediyorum. Belki devlet olarak da yanlış yapıldı.

‘Ne mutlu Türküm’ diye. İşte sabahları başlıyoruz bizim andımız vardı, hep bunlar kaldırıldı. Yani bazı şeyleri çözmemiz lazım. Dağların tepelerine yazıyorduk, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diye. O da, ‘Kürdüm’ diyordu. Yani biz bunları kaldırdık devlet olaraktan, millet olaraktan, biz biriz ve kardeşiz. Yeter ki biz birbirimizi sevelim, gelin hep beraber bu Türkiye’nin büyük bir coğrafyasını elbirliği ile kalkındıralım” dedi.

  Zivzik Nar Festivalinden Kareleri  Aşağıdaki Fotoğraf Galerisinden  İzleyebilirsiniz

2 YORUMLAR

CEVAP VER