Siirt’ten Öte’lere, Öte’lerden Siirt’e: İşte Gazetemiz!

2
1.481 kez

 

 

Birden çok dilin, kültürün ve inancın coğrafyası Kozmoplit Siirt’e merhaba…

 

2010 Yılında Siirt’in tek sesli dünyasına karşı farklı bir renk farklı bir ses sunmak amacıyla açılan haber kültür sitesi www.siirttenote.com kısa bir zamanda yalnız Siirt’te değil Siirt’in ötelerine dahi farklı ve renkli sesini duyurmayı başardı.

 

Sitemiz kısa bir zaman dilimi içerisinde yakaladığı başarıyla sınırlı kalıp durmayı duraklamayı değil sürekli gelişmeyi amaçladı. Bu gelişim bizi geniş ve nitelikli bir kitleye ulaştırırken aynı zamanda doğru bir yolda olduğumuzu hatırlattı.

 

Protokol resmiyetinden uzak, içten ve doğal bir yoldu bizimki. Aslında biz bir haber sitesinden çok haberle yoğrulmuş kültür sitesi kıvamında ve aile samimiyetinde bir çizgiyi tercih ettik. Eleştirirken yıkmayan, överken kutsallaştırmayan bir anlayışla mümkün olan en nesnel dille yaptığımız 10 bini aşkın haberle, Siirt’in farklı siyasi ve kültürel kesimlerinin saygısını kazandık. Şimdi bu saygınlığın verdiği güçle değerli Siirt halkının sesini  Öte’lere, Siirt’in Öte’sindeki sesleri de Siirt’e yansıtan bir ayna olmayı gazetemizde de sürdüreceğiz.

 

Biz savaşı, kavgayı, silahı özendirenlere karşı; gençlerimizin ölmemesi adına illaki bir şeyler çarpışacaksa fikirlerin çarpışmasını önerenlerin tarafındayız.

 

Biz, dünyamızın doğal güzelliklerinin sermayeye kurban edilmesine karşı çıkan çevrecilerin tarafındayız.

 

Biz; kim olursa olsun kadını hor gören, ona şiddet uygulayan, onu istismar edenlerin karşısında, kadınların tarafındayız.

 

Biz, hangi görüşten, hangi inançtan, hangi dilden ve kültürden olursa olsun insandan ve insan haklarından yanayız.

 

Biz çarpık kentleşmenin karşısında, tarihi dokuları koruyan modern ve ekolojik bir kentleşmenin tarafındayız.

Biz, bilimin ideolojilere, inançlara kurban edilmediği çok dilli demokratik bir eğitimin arkasındayız.

 

Biz, askeri vesayetlere karşı sivil demokrasinin yanında, sivil yaşamda da seçilmişliğin, liyakatın esas alındığı bir yönetim anlayışından yana,  kadrolaşmanın karşısındayız.

 

Bizler, saydığımız bu ilkeler doğrultusunda zulme karşı sessiz kalmayı değil, zulme karşı hak ve hukukun yanında taraf olmayı seçtik.

 

Bizler, değişim ve gelişimin vazgeçilmezliğine inanan www.siirttenote.com ilesi olarak siz değerli okurlarımızın eleştiri ve önerilerini göz önünde bulundurarak sürekli gelişeceğiz.

 

Profesyonel habercilik anlamında atılımı hedefleyen Siirt’ten Öte,  her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmakta olmanın gururunu yaşıyor. Siirt ve Ötesinden gördüğümüz yoğun ilgi bizi daha büyük adımlar atmaya sevk etti. Bu adımlardan en önemlisi siirttenote.com’un artık gazete olarak elinizde olması olacaktır.

 

KOZMOPOLİT SİİRT’İN KOZMOPOLİT GAZETESİ

Ülkemizde 30 yılı aşkındır süren ve on binlerce insanın ölümüne neden olan çatışmalı ortamın başladığı Siirt, birçok kültüre ve dile beşiklik eden kozmopolit bir kent olduğu için kardeşliğin ve barışın da başlayabileceği en uygun kent. Türkü, Kürdü, Arabı, Ermenisi, Süryanisiyle Siirt kucaklaşmayı başardığında Mezopotamya ve Anadolu’nun ötesinde bütün bir Ortadoğu coğrafyasına da model olabilecek bir potansiyele sahip.

 

Savaşın başladığı yerde barışın başlaması ümidiyle çok kültürlü, çok dilli ve çok farklı inançların mekanı kozmopolit Siirt’i birbirine yakınlaştıracak bir yayın politikasıyla sloganımızı “Kozmopolit Haber/Kültür Gazetesi” olarak seçtik. Gazetemiz bu vesileyle tek dilli, tek kültürlü ve her türlü tekçiliğe karşı, Siirt halkının her kesiminin sesi olmayı hedefliyor. Türkçe, Kürtçe ve Arapça dilleriyle okumaya başladığınız Siirt’ten Öte, geleceğe umutla yürürken farklılıkların bizleri birbirinden uzaklaştıran değil birbirine yakınlaştıran unsurlar olduğunun kanıtı olacak.

 

Şu an Siirt’te konuşulan üç dilden ziyade ülkemizde konuşulan bütün dillerde insanların kendi dilinde kendini bulacağı bir gazete olma vizyonuyla hareket edip gazetecilikte bir çığır açmayı hedefledik. Gelecekte her bir dile ayrı bir sayfa ayırabilecek geniş bir ufka engin bir hayale sahibiz. Biz biliyoruz ki hayal etmeden idealler gerçekleşmez. Bu ideallerimizin gerçekleşmesi adına siz değerli okurlarımızın kendilerini sadece gazetemizi okuyan bireyler olarak değil gazetemiz ailesinin birer ferdi olarak görüp her konuda bize ulaşmalarını ve önerilerini sunmalarını bekliyoruz. Ve diyoruz ki:

SÖYLEYECEKSEN ŞARKINI SESLİ SÖYLE, EŞLİK EDEN BİRİ BULUNUR ELBET DÜNYANIN BİR YERİNDE

 

www.siirttenote.com

Kozmopolit Haber Kültür Sitesi

2 YORUMLAR

CEVAP VER